Skip to content
Akutní Medicína

Akutní Medicína

Zajímavé informace ze světa akutní medicíny.

Menu
  • Hlavní stránka
  • Články
    • Klinické postupy
    • Klinické případy
    • Farmakologie
    • Patofyziologie
    • Studie
    • Ostatní
  • Odkazy a literatura
  • Kontakt
Menu

Restriktivní vs liberální podávání tekutin u septického šoku

Posted on 20. 5. 202326. 5. 2023 by admin

Intravenózní podání tekutin je standardním postupem a metodou první volby při léčbě hypotenze provázející septický šok. Septický šok je variantou distribučního šoku, kdy dochází k povšechné vazodilataci vlivem přítomného infekčního původce. Teorie za možným benefitem podání tekutin je taková, že na makrovaskulární úrovni dojde ke zvýšení náplně cévního řečiště a tedy díky Frank-Starlingově zákonu i ke zvýšení srdečního výdeje. Na mikrovaskulární úrovni se předpokládá pozitivní vliv na kapiláry a následné zvýšení kapilárního tlaku.

Podávání krystaloidů není ovšem bez rizik, neboť jejich excesivní podávání může vést k diluční koagulopatii, městnavému srdečnímu selhání, potencovat rozvoj ARDS a obecně tak vést k tekutinovému overloadu.

Studie The CLOVERS Trial se zaměřila právě na tuto problematiku a jejím cílem bylo zjistit, zda má časné podání noradrenalinu a restriktivní nebo liberální podávání tekutin u septického šoku vliv na mortalitu. Nelze opomenout i problematiku podávání vazopresorů, kdy se autoři snažili zjistit, zda jejich časné podání sníží mortalitu při předpokladu nižší potřeby tekutin.

Jedná se o randomizovanou, dvojitě zaslepenou a placebem kontrolovanou klinickou studii ve které byly porovnány vzorky pacientů s časným podáním noradrenalinu (a tedy méně tekutinami) a pacientů se standardní terapií (o dost více tekutinami). Primární outcome byl stanoven jako dostatečná kontrola šokového stavu v 6. hodině od přijetí pacienta po časném podání noradrenalinu. Jako sekundární outcome autoři postulují mortalitu 90. den.

Restriktivní větev pacientů je definována jako časné podání noradrenalinu po podání 1-3 litrů krystaloidů pro hypotenzní stav při septickém šoku. Liberální naopak jako favorizace podávání krystaloidů ve vyšších iniciálních dávkách před podáním katecholaminů – vstupně 2 litry a poté další bolusy dle klinického nálezu.

Jak to probíhalo? Pacienti byli přijati do nemocnice pro septický stav, byla stanovena diagnóza septického šoku a došlo k podání krystaloidů v iniciální dávce kolem 1 litru. Do 4 hodin od přijetí byli následně pacienti randomizováni buď do větve restrictive nebo liberal.

Zahrnuti byli všichni starší 18 let s hypotenzí při suspektní nebo potvrzené infekční etiologii. K vyloučení naopak došlo, pokud byl pacient randomizován po více než 4 hodinách, pokud mu v přednemocniční péči bylo podáno více než 3 litry krystaloidů a nebo pokud již jevil známky tekutinového přetížení.

Celkem se do studie zařadilo 1563 pacientů v poměru 1:1 ke každé větvi.

V prvních šesti hodinách od přijetí ve větvi “liberal“ byl medián podaných tekutin 2050 ml, ve větvi “restrictive“ naopak 500 ml. V prvních 24 hodinách restriktivní skupina vyžadovala v 59% případů podání katecholaminů, liberální naopak ve 37%. To není zase tak šokující vzhledem k množství podaných tekutin. 90denní mortalita vyšla 14,9% a 14% ve prospěch restriktivní skupiny.

Závěr studie je takový, že restriktivní přístup podávání IV tekutin nevedl k signifikantnímu zvýšení nebo snížení mortality v 90. dni v porovnání s liberálním přístupem. Časné podání vazopresorů a nižší celková dávka podaných krystaloidních roztoků se tedy nejeví jako ten klíčový faktor, co by mohl ovlivnit mortalitu pacientů.

Snad jen pro zamyšlení, ono randomizovat pacienty v septickém šoku do dvou skupin a sledovat následný vliv na mortalitu, je poněkud kontroverzní. Není pouze jedna sepse a septický šok, vyvolávajících patogenů je obrovské množství, každý je prognosticky jinak závažný a každý reaguje jinak na nasazenou antimikrobiální terapii. Navíc i pacienti se liší, ať už pre tak i perimorbidně a každý z nich je jinak imunokompetentní, což je zřejmě tím hlavním faktorem, co má vliv na konečnou mortalitu.


Zdroje

National Heart, Lung, and Blood Institute Prevention and Early Treatment of Acute Lung Injury Clinical Trials Network; Shapiro NI, Douglas IS, Brower RG, Brown SM, Exline MC, Ginde AA, Gong MN, Grissom CK, Hayden D, Hough CL, Huang W, Iwashyna TJ, Jones AE, Khan A, Lai P, Liu KD, Miller CD, Oldmixon K, Park PK, Rice TW, Ringwood N, Semler MW, Steingrub JS, Talmor D, Thompson BT, Yealy DM, Self WH. Early Restrictive or Liberal Fluid Management for Sepsis-Induced Hypotension. N Engl J Med. 2023 Feb 9;388(6):499-510. doi: 10.1056/NEJMoa2212663. Epub 2023 Jan 21. PMID: 36688507.

Salim Rezaie, „REBEL Cast Ep116: The CLOVERS Trial – Restrictive vs Liberal Fluids in Sepsis-Induced Hypotension“, REBEL EM blog, May 18, 2023

Kategorie článků

  • Farmakologie
  • Klinické postupy
  • Klinické případy
  • Ostatní
  • Patofyziologie
  • Studie
                     Podporujeme ☝︎
RSS Odběr
Snažím se přinášet zajímavé informace ze světa akutní a urgentní medicíny, nové studie, EBM postupy. Rád bych kladl v článcích velký důraz na farmakologii a patofyziologii - neboť jak říkali profesoři na medicíně - bez toho se neobejdeme.
Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons. Neužívejte komerčně. 4.0 Mezinárodní License.
I přes maximální snahu zajistit přesnost a spolehlivost informací na této webové stránce poskytovatel nepřijímá žádnou odpovědnost za přesnost, obsah, úplnost, legálnost nebo spolehlivost informací obsažených na této webové stránce.
©2025 Akutní Medicína