V přednemocniční neodkladné péči se zdravotník může setkat s úrazy, které vznikly v příčinné souvislosti s jízdou na koloběžce. V posledních letech tento trend narůstá, a to zejména z důvodu vyšší oblíbenosti tzv. elektrokoloběžek.1
Na to mysleli lékaři z Ústřední vojenské nemocnice v Praze (ÚVN) a analyzovali pacienty s úrazy hlavy a obličeje, které vznikly při pádu z koloběžky. Jedná se o retrospektivní analýzu mezi roky 2010 – 2022.
Celkem do studie bylo zahrnuto 21 pacientů – 12 mužů a 9 žen. Průměrný věk byl zhruba 43 let. Ebrieta byla přítomna v 5 případech, v jednom případě byl před jízdou užit i pervitin. V 9 případech (43%) se jednalo o elektrokoloběžky. Bohužel informace o použití ochranné helmy ve zdravotnické dokumentaci chyběly.
Co se týče samotných traumatických diagnóz vzniklých při úrazovém ději, tak nejčastější diagnózou bylo poranění obličejového skeletu (38%). Ve 24% případů byl u pacientů diagnostikován subdurální hematom a v dalších 24% případů i kontuze mozku. V 10% případů se vyskytla fraktura lbi a v 1 případě (tj. 5%) tenzní pneumothorax.
Hospitalizace byla nutná u 71% pacientů a nutnost neurochirurgické intervence ve 4 případech. Hodnota GCS ≤ 8 při přijetí byla u přítomna u 8 pacientů (38% !). Mezi nejčastější příznaky patřila bolest hlavy, zvracení, poruchy hybnosti končetin a diplopie.
Co se týče dlouhodobých následků – jeden pacient zemřel pro masivní krvácení do mozkového kmene, u jednoho pacienta došlo vlivem poranění krční míchy k poúrazové spastické kvadruparéze. U dalších 2 pacientů došlo k těžké poúrazové hemiparéze. Trvalé následky vč. smrti tedy byly celkem u 4 pacientů (19%)!
Autoři jasně dokazují rostoucí trend incidence úrazů spojených s používáním koloběžek, zejména elektrických variant. Více lze vidět na přiloženém grafu:
Tato analýza vedená lékaři ÚVN z neurochirurgického a ORL oddělení krásně dokazuje, že trend úrazů spojených s koloběžkami jasně roste a přináší naprosto unikátní data z pražského prostředí. V praxi lze jejich závěry použít v diferenciální diagnostice a v jednotlivých traumatických diagnózách, protože jasně ukazují, jak je výše uvedeno, které úrazové jednotky se u pacientů typicky vyskytují.
PS.: S autorem MUDr. Martinem Černým se osobně známe, za rok 2023 to zatím naštěstí vypadá, že incidence bude nižší. Že bychom objevili ochranné helmy…?
Zdroje