Skip to content
Akutní Medicína

Akutní Medicína

Zajímavé informace ze světa akutní medicíny.

Menu
  • Hlavní stránka
  • Články
    • Klinické postupy
    • Klinické případy
    • Farmakologie
    • Patofyziologie
    • Studie
    • Ostatní
  • Odkazy a literatura
  • Kontakt
Menu

Zdánlivá smrt – možné pitfalls prohlídky těla zemřelého

Posted on 6. 10. 20236. 10. 2023 by admin

Prohlídka těla zemřelého je lékařským úkonem, se kterým se v praxi setká téměř každý lékař. Její náležitosti stanovuje Zákon o zdravotních službách č. 372/2011 Sb. v pozdějších zněních.

Za ideálních okolností by měl pacienty ve své péči lékař provázet až do konce, a tak by měla být prohlídka provedena registrujícím všeobecným praktickým lékařem pro dospělé nebo pro děti a dorost, pokud nedojde k narušení poskytování zdravotních služeb. Pokud VPL/PLDD není znám nebo by úkon narušil poskytování zdravotních služeb, má být prohlídka provedena lékařem pohotovostní lékařské služby nebo lékař-koroner, se kterým má daný kraj uzavřenou smlouvu. Při úmrtí v rámci poskytování PNP prohlídku provádí lékař ZZS. Ve zdravotnických zařízeních odpovědnost leží na poskytovateli zdravotních služeb – tedy zejména na sloužícím lékaři. Ve specifických situacích – např. při úmrtí ve vojenské službě nebo ve výkonu trestu odnětí svobody – prohlídku provádí lékař ozbrojených sil, resp. lékař Vězeňské služby České republiky.

Mimochodem, než se dostaneme dále k samotné problematice, musím zde uvést jeden fakt na pravou míru. Všude se z článku do článku přepisuje, že prohlídku těla zemřelého provádí lékař se specializovanou způsobilostí, tj. atestací. Ovšem není to pravda – právě novela Zákona o zdravotních službách č. 147/2016 Sb. v bodě 48 tuto povinnost zrušuje.1

Úkon prohlídky těla zemřelého má své forenzní a právní aspekty – koneckonců živého pacienta “pohřbít“ nikdo nechceme. Ale je to vůbec možné? A co je fenomén zdánlivé smrti, jak se o ní píše v učebnicích soudního lékařství?

Anglosaská literatura stav zdánlivé smrti označuje jako suspended animation a definuje ho dočasný útlum fyziologických funkcí lidského organismu, a to i včetně funkce CNS. Fylogeneticky se jedná pravděpodobně o autoreparační proces, kdy je primárním cílem deprese metabolismu organismu s ochranou buněk a umožnění následné reparace.2

Stav pravé hibernace je rámcově každému známý. Dochází při ní k cyklickým útlumům metabolismu zvířat, kdy se tělesná teplota, TF a dýchání zpomalují až o 99% oproti baseline. Vyskytuje se u tří podtříd savců a u jedné třídy ptáků, a tak není zcela vyloučeno, že by se genová výbava hiberačního fenotypu mohla vyskytovat napříč celou třídu savců.

Patofyziologickým podkladem spuštění hibernace je např. 2-deoxy-D-glukóza, merkaptoacetát nebo neurotensin, kdy jeho analog prochází skrze hematoencefalickou bariéru a vyvolává tak depresi CNS. Zajímavý je také sirovodík, který vykazuje inhibiční vliv na enzymy dýchacího řetězce.3

Nelze opomenout ale i jiné stavy, které mohou stav zdánlivé smrti připomínat. Jedná se zejména o katatonii a katalepsii. Katalepsie se projevuje strnulostí končetin, hypoalgézií a flexibilitas cerea. Katatonie je psychická porucha, kdy je především ovlivněno psychomotorické tempo ve smyslu mínus – stupor nebo plus – hyperkinéza. Objevují se i poruchy chování jako automatismy, patologická poslušnost nebo negativismus. Katatonie ale bývá typicky ve své neproduktivní formě, kdy je pacient naprosto strnulý, areaktivní vůči okolí, nereaguje na algické podněty a stav může v krajním případě trvat až týdny.4

Katatonie bývá popisována i u organických etiologií jako jsou intoxikace depresogeny CNS, urémie, tumory CNS nebo v rámci posthypoxických inzultů CNS. Patofyziologie není dosud plně objasněna, ale uvažuje se o stavu podobném parkinsonismu. Funkční zobrazovací metody nemocných s katatonií opakovaně prokazují abnormální firing neuronů v orbitofrontální, parietální a prefrontální oblasti mozku. Je také popisována snížená vazebná kapacita GABA-A receptorů v kortikálních oblastech, kdy po podání benzodiazepinů došlo k restituci stavu. Benzodiazepiny jsou tak některými autory postulovány jako lék první volby terapie katatonie.5

V závěru nesmím opomenout ani Lazarův syndrom, o kterém jsme se zmiňovali ZDE.

Jak je vidno, fenomén zdánlivé smrti opravdu v klinické medicíně nastat může a je nutno na něj pomýšlet. Zcela kruciální tak zůstává posouzení přítomnosti jistých známek smrti (livor mortis, rigor mortis, hnilobné změny) a můžeme si pomoci i známkami nejistými (algor mortis, pokles tělesné teploty, areflexie, vymizení tepu, dechu a neslyšitelnost srdeční činnosti). Při ověření elektrické srdeční aktivity skrze EKG se pak riziko nerozpoznání zdánlivé smrti limitně blíží nule.6 Neopomenutí základních propedeutických postupů a znalostí z výuky soudního lékařství by tak mělo prakticky eliminovat jakoukoliv možnost nerozpoznání zachovalých vitálních funkcí, ač už ve stádiu vita minima.


Zdroje

1 – https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2016-147

2 – Zhao Y, Liu J, Ding Z, Ge W, Wang S, Zhang J. ATP-induced hypothermia improves burn injury and relieves burn pain in mice. J Therm Biol. 2023 May;114:103563. doi: 10.1016/j.jtherbio.2023.103563. Epub 2023 Apr 7. PMID: 37344025.

3 – Blanco MB, Greene LK, Ellsaesser LN, Williams CV, Ostrowski CA, Davison MM, Welser K, Klopfer PH. Seasonal variation in glucose and insulin is modulated by food and temperature conditions in a hibernating primate. Front Physiol. 2023 Sep 7;14:1251042. doi: 10.3389/fphys.2023.1251042. PMID: 37745231; PMCID: PMC10512831.

4 – Cesk Slov Neurol N 2009; 72/105(6): 518-524

5 – Quinn DK, Abbott CC. Catatonia after cerebral hypoxia: do the usual treatments apply? Psychosomatics. 2014 Nov-Dec;55(6):525-35. doi: 10.1016/j.psym.2014.03.010. Epub 2014 Mar 27. PMID: 25262046; PMCID: PMC4182149.

6 – Anest Intenziv Med. 2018, 29:168-170

Kategorie článků

  • Farmakologie
  • Klinické postupy
  • Klinické případy
  • Ostatní
  • Patofyziologie
  • Studie
                     Podporujeme ☝︎
RSS Odběr
Snažím se přinášet zajímavé informace ze světa akutní a urgentní medicíny, nové studie, EBM postupy. Rád bych kladl v článcích velký důraz na farmakologii a patofyziologii - neboť jak říkali profesoři na medicíně - bez toho se neobejdeme.
Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons. Neužívejte komerčně. 4.0 Mezinárodní License.
I přes maximální snahu zajistit přesnost a spolehlivost informací na této webové stránce poskytovatel nepřijímá žádnou odpovědnost za přesnost, obsah, úplnost, legálnost nebo spolehlivost informací obsažených na této webové stránce.
©2025 Akutní Medicína