Skip to content
Akutní Medicína

Akutní Medicína

Zajímavé informace ze světa akutní medicíny.

Menu
  • Hlavní stránka
  • Články
    • Klinické postupy
    • Klinické případy
    • Farmakologie
    • Patofyziologie
    • Studie
    • Ostatní
  • Odkazy a literatura
  • Kontakt
Menu

Ketamin a hypersalivace

Posted on 4. 2. 20254. 2. 2025 by admin

Ketamin je opravdu versatilním lékem – od analgézie po terminaci epileptického statu.1 Velmi často popisovaným nežádoucím účinkem je ovšem hypersalivace. Jedná se o klinicky často pozorovaný efekt, který se tak nějak literárně přepisuje. Ale jaká je jeho farmakodynamická podstata?

Autonomní nervový systém

Autonomní nervový systém (ANS) se dělí na parasympatikus a sympatikus. Funkci parasympatiku dobře vystihuje anglické označení “rest and digest“, neboť je zodpovědný za zvýšenou perfuzi v GIT, sekreci trávicích enzymů, zpomalení TF nebo i onu zvýšenou tvorbu slin (všimněme si, že záměrně píši tvorbu!). Sympatikus je naopak popisován jako “fight or flight“ reakce, která vede k pozitivně inotropnímu (ale i dromo, chrono, bathmo či lusitropnímu) efektu. Za fyziologického stavu je jejich činnost v těsné homeostatické rovnováze.2

Jako předzvěst zmiňuji, že parasympatikus je odpovědný za tvorbu slin, kdežto sympatikus ovlivňuje viskozitu a obsah proteinů v slinách samotných.

Slinné žlázy

Tady se vykašleme na nějakou detailní anatomii a slinné žlázy v orofaciální oblasti omezíme na tři zásadní – submandibulární, sublinguální a příušní (parotické). Jsou inervovány parasympatikem z nervus facialis a nervi submandibulares, sympatikus vychází dominantně z ganglion cervicale superius (z hrudní míchy).

Orientační anatomie, chatgpt.com

Ketamin a parasympatikus

V parasympatiku mají neurony specifické receptory – muskarinové a nikotinové. Tady nás budou zajímat pouze ty muskarinové. Ty na sebe vážou acetylcholin, kdy dochází k následné modulaci odpovědi parasympatiku. Například v případě intoxikace cholinergiky (zejm. organofosfáty) se stav označuje jako cholinergní toxidrom a mezi typické projevy patří i zvýšená salivace.

Ketamin působí jako kompetetivní antagonista na muskarinových receptorech, tedy ve zkratce blokuje působení acetylcholinu na periferní a centrální nervový systém (mimo jiné, samozřejmě je dominantně antagonistou NMDA receptorů!).3 Jeho účinek lze z pohledu farmakologie popsat jako anticholinergní – podobný atropinu. K čemu by blokáda parasympatiku vedla? K snížené tvorbě slin. Tak jak je, sakra, možné, že naopak vede k hypersalivaci?!

Ketamin a sympatikus

Nebudu Vás napínat a řeknu to rovnou – důsledkem hypersalivace je naopak ketaminem-indukovaná over-aktivace sympatiku. Ta přináší samozřejmě svoje klinické benefity, zejména poměrně pozitivní vliv na celkovou hemodynamiku pacienta. Ale dominantním nežádoucím účinkem je právě ta tolik skloňovaná hypersalivace.

Neurony sympatiku mají adrenergní receptory, které na sebe vážou katecholaminy – především adrenalin a noradrenalin. Tady bude hrát roli právě noradrenalin. K přenosu signálu skrze nerv se musí z presynaptické části neuronu vylít do synaptické štěrbiny velké množství noradrenalinu, ten postsynapticky otevře opět adrenergní receptory, na které se naváže a dojde k přenosu vzruchu. Po dokončení přenosu je noradrenalin (COMT a MAO enzymy) ze synaptické štěrbiny opět vychytán do presynaptické části. Tento proces se označuje jako reuptake.

V čem je ten vtip? Ketamin totiž vykazuje účinky jako inhibitor reuptaku noradrenalinu! Nedochází tak k zpětnému vstřebání noradrenalinu presynapticky, ten déle zůstává v synaptické štěrbině a může v konečném důsledku déle účinkovat. Výsledkem je over-aktivace sympatiku, zvýšená viskozita a obsah proteinů ve slinách (viz. výše) a zejména kontrakce hladké svaloviny kolem slinných žláz, která vede k jejich aktivní sekreci!

Výsledkem je tak noradrenalinem-indukovaná aktivní sekrece velmi hustých (a na protein bohatých) slin ze slinných žláz.3

Závěr pro praxi

Hypersalivace extrémně viskózních slin je zárukou obtížné intubace s nutností opakovaného odsávání. Prevence je ale poměrně jednoduchá – ketamin podávat intravenózně pomalu. Nedojde tak k rapidnímu nárůstu plazmatické koncentrace léku a v konečném důsledku inhibici reuptaku noradrenalinu.4

To je totiž tady kamenem úrazu – pomalé podání ketaminu umožní zodpovědným enzymům (COMT, MAO) noradrenalin ze synaptické štěrbiny odbourávat a zabránit tak hypersalivaci.

Možná Vás napadá, že by atropin tomu mohl zabránit. Vždyť zejména v pediatrické anestézii je jeho použití nadále populární. Byli byste ovšem na omylu, neboť primárně je zde ovlivněn sympatikus, na který atropin nevykazuje žádný účinek.5,6


Zdroje

1 – Alkhachroum A, Der-Nigoghossian CA, Mathews E, Massad N, Letchinger R, Doyle K, Chiu WT, Kromm J, Rubinos C, Velazquez A, Roh D, Agarwal S, Park S, Connolly ES, Claassen J. Ketamine to treat super-refractory status epilepticus. Neurology. 2020 Oct 20;95(16):e2286-e2294. doi: 10.1212/WNL.0000000000010611. Epub 2020 Sep 1. PMID: 32873691; PMCID: PMC7713785.

2 – Wehrwein EA, Orer HS, Barman SM. Overview of the Anatomy, Physiology, and Pharmacology of the Autonomic Nervous System. Compr Physiol. 2016 Jun 13;6(3):1239-78. doi: 10.1002/cphy.c150037. PMID: 27347892.

3 – Mion G, Villevieille T. Ketamine pharmacology: an update (pharmacodynamics and molecular aspects, recent findings). CNS Neurosci Ther. 2013 Jun;19(6):370-80. doi: 10.1111/cns.12099. Epub 2013 Apr 10. PMID: 23575437; PMCID: PMC6493357.

4 – Kohrs R, Durieux ME. Ketamine: teaching an old drug new tricks. Anesth Analg. 1998 Nov;87(5):1186-93. doi: 10.1097/00000539-199811000-00039. PMID: 9806706.

5 – Zhou JS, Peng GF, Liang WD, Chen Z, Liu YY, Wang BY, Guo ML, Deng YL, Ye JM, Zhong ML, Wang LF. Recent advances in the study of anesthesia-and analgesia-related mechanisms of S-ketamine. Front Pharmacol. 2023 Sep 14;14:1228895. doi: 10.3389/fphar.2023.1228895. PMID: 37781698; PMCID: PMC10539608.

6 – https://www.foamfrat.com/post/drool-school-hypersalivation-ketamine

Kategorie článků

  • Farmakologie
  • Klinické postupy
  • Klinické případy
  • Ostatní
  • Patofyziologie
  • Studie
                     Podporujeme ☝︎
RSS Odběr
Snažím se přinášet zajímavé informace ze světa akutní a urgentní medicíny, nové studie, EBM postupy. Rád bych kladl v článcích velký důraz na farmakologii a patofyziologii - neboť jak říkali profesoři na medicíně - bez toho se neobejdeme.
Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons. Neužívejte komerčně. 4.0 Mezinárodní License.
I přes maximální snahu zajistit přesnost a spolehlivost informací na této webové stránce poskytovatel nepřijímá žádnou odpovědnost za přesnost, obsah, úplnost, legálnost nebo spolehlivost informací obsažených na této webové stránce.
©2025 Akutní Medicína