Skip to content
Akutní Medicína

Akutní Medicína

Zajímavé informace ze světa akutní medicíny.

Menu
  • Hlavní stránka
  • Články
    • Klinické postupy
    • Klinické případy
    • Farmakologie
    • Patofyziologie
    • Studie
    • Ostatní
  • Odkazy a literatura
  • Kontakt
Menu

Akutní dystonie – co dělat?

Posted on 14. 6. 202314. 6. 2023 by admin

Akutní dystonie je urgentním stavem, který může být vyvolán podáním poměrně často indikovaných léků. Je řazena do kategorie polékových dyskinezí v rámci extrapyramidových reakcí.

Mezi nejvíce rizikové léky, s potenciálem akutní dystonii vyvolat, patří1:

  • Metoklopramid (!)
  • Typická (zejm. incizivní) antipsychotika – haloperidol, melperon (!)
  • SSRI
  • Fluorochinolonová antibiotika

Podkladem vzniku akutní dystonie je blokáda dopaminových receptorů (D2) na úrovni nigrostriatální dráhy. Takto náhlé vzniklý relativní nedostatek dopaminu, resp. nedostatek vazebných míst pro ligand – dopamin, vede ke zvýšenému riziku extrapyramidových nežádoucích účinků. Prevalence akutních dystonií při neuroleptické terapii se pohybuje mezi 1-5% případů2.

Výše uvedené léky vykazují antidopaminergní účinky. Ty jsou charakteristické zejména pro metoklopramid a typická incizivní antipsychotika, kdy blokáda dopaminových receptorů je velmi selektivní. Bohužel nedochází k antagonizmu pouze na úrovni mezokortikální a mezolimbické dráhy či v oblasti distribuce dopaminových receptorů v chemoreceptorové spouštěcí zóně, ale i v již zmíněné nigrostriatální dráze.

Symptomy akutní dystonie jsou dosti charakteristické. Zvyšuje se zcela mimovolně tonus kosterní svaloviny vedoucí k atypickým posturám zejména horní poloviny těla. Dochází k bolestivým stahům šíjového svalstva, obličeje, okulogyrní krizi. Při zvýšeném tonu krčních svalů lze pozorovat typický obraz torticollis. Kombinace a protrahované trvání těchto symptomů je označováno jako status dystonicus. Nejvýznamnějším projevem (a extrémně nebezpečným) pro akutní medicínu je akutní laryngeální dystonie, kdy je přímo ohrožena průchodnost dýchacích cest.

Léčba spočívá v okamžitém vysazení vyvolávajících léků, v případě nutnosti podávání antipsychotik lze pacienta převést na atypická antipsychotika II. generace. Neprodleně je nutné podat anticholinergikum cestou IV podání. Preferován je biperiden, který ale v ČR není v parenterální formě dostupný – proto lze jako ultimum refugium zvolit atropin v dávce 0,5 – 1 mg IV. Podání anticholinergika je, zejména v případě akutní laryngeální dystonie, zachraňující postup! Mělo by následovat podání benzodiazepinů, v českých podmínkách je doporučován diazepam IV cestou. Pozor na podání midazolamu – ten může paradoxně akutní dystonii sám o sobě vyvolat také!1 V případě minimální odpovědi lze podání anticholinergik a benzodiazepinů zopakovat do maximálních terapeutických dávek.

Akutní laryngeální dystonie dle dostupných case reportů velmi často končí akutním chirurgickým zajištěním dýchacích cest, a proto je nutné být na tuto možnost připraven.3

Jedná se o problematiku zejména psychiatrické a neurologické oblasti, ale je nutné na toto riziko myslet ve všech oborech. Zejména dvojnásob to platí u velmi často podávaného antiemetika metoklopramid (Degan), který riziko akutní dystonie má v porovnání s ostatními léky dost vysoké. Zde je nutné se nenechat zmást – akutní dystonie po podání metoklopramidu je velmi častá v populaci mladších jedinců, zejména mužů. Spekuluje se nad mírně vyšší expresí dopaminových receptorů.4 Proto lze doporučit u této “rizikové skupiny“ spíše jiná antiemetika – thiethylperazin, setrony, aj.

V článku byla popsána nejčastější akutní komplikace léčby neuroleptiky a antidopaminergním antiemetikem. Závěrem nutno zmínit, že léčba typickými (a v některých případech i atypickými) antipsychotiky může ještě vést k pozdním komplikacím – tardivní dystonii a tardivní dyskinézi. U nich se ale již nejedná o tak závažný stav, riziko laryngeální dystonie není v kategorii tardivních komplikací popisováno. Jejich léčba se navíc naprosto liší – to je ale už mimo rámec tohoto článku.


Zdroje

1 – Bhachech, Jyotik. (2012). Aripiprazole-induced oculogyric crisis (acute dystonia). Journal of pharmacology & pharmacotherapeutics. 3. 279-81. 10.4103/0976-500X.99446.

2 – Spina E, Sturiale V, Valvo S, Ancione M, Di Rosa AE, Meduri M, Caputi AP. Prevalence of acute dystonic reactions associated with neuroleptic treatment with and without anticholinergic prophylaxis. Int Clin Psychopharmacol. 1993 Spring;8(1):21-4. doi: 10.1097/00004850-199300810-00003. PMID: 8097213.

3 – Kanburoglu MK, Derinoz O, Cizmeci MN, Havali C. Is acute dystonia an emergency? Sometimes, it really is! Pediatr Emerg Care. 2013 Mar;29(3):380-2. doi: 10.1097/PEC.0b013e31828547df. PMID: 23462398.

4 – Karagoz G, Kadanali A, Dede B, Anadol U, Yucel M, Bektasoglu MF. Metoclopramide-induced acute dystonic reaction: a case report. Eurasian J Med. 2013 Feb;45(1):58-9. doi: 10.5152/eajm.2013.10. PMID: 25610250; PMCID: PMC4261495.

Léčba EPS – Akutní a tardivní dystonie a dyskineze, Doporučené postupy Psychiatrické společnosti ČLS JEP

Kategorie článků

  • Farmakologie
  • Klinické postupy
  • Klinické případy
  • Ostatní
  • Patofyziologie
  • Studie
                     Podporujeme ☝︎
RSS Odběr
Snažím se přinášet zajímavé informace ze světa akutní a urgentní medicíny, nové studie, EBM postupy. Rád bych kladl v článcích velký důraz na farmakologii a patofyziologii - neboť jak říkali profesoři na medicíně - bez toho se neobejdeme.
Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons. Neužívejte komerčně. 4.0 Mezinárodní License.
I přes maximální snahu zajistit přesnost a spolehlivost informací na této webové stránce poskytovatel nepřijímá žádnou odpovědnost za přesnost, obsah, úplnost, legálnost nebo spolehlivost informací obsažených na této webové stránce.
©2025 Akutní Medicína