Evropská kardiologická společnost v minulých dnech vydala velmi zajímavou, a dle některých kardiologů, převratnou studii, která byla představena na kongresu ESC v Barceloně v roce 2023.
Sledovali pacienty s fibrilací síní a vliv podávání statinů na výskyt významných neurokardiovaskulárních událostí – ischemické a hemoragické cévní mozkové příhody a transitorní ischemické ataky. Pacienti byli samozřejmě také dle standardních doporučených postupů antikoagulováni.1
Statiny jsou známé pro svůj protektivní vliv u mnoha kardiovaskulárních onemocnění. Mechanismus účinku bude zřejmě pleiotropní – inhibice HMG-CoA reduktázy a následné snížení proaterogenního LDL cholesterolu, mírné snížení triacylglycerolů, antiinflamatorní působení a stabilizační účinek na aterosklerotické pláty.2
Přikládám oficiální endpoint tabulku, která přehledně vysvětluje cíl, metodologii a výstup zmíněné studie.
Hlavní závěrem je, že dlouhodobé užívání statinů u pacientů s fibrilací síní významně snižuje výskyt iCMP, hCMP a TIA. Byl prokázán time-dependentní faktor, kdy užívání statinů po dobu delší než 6 let významněji snížilo výskyt zmíněných událostí v porovnaní s kratší dobou jejich užívání.
Do praxe akutní medicíny lze snad uvést, že u podobných pacientů splňujících výše uvedená kritéria by mohly zmíněné diagnózy v diferenciální diagnostice poskočit o pár pravděpodobnostních bodů níže.
Zdroje:
1 – Hindricks G, Potpara T, Dagres N, et al. 2020 ESC Guidelines for the diagnosis and management of atrial fibrillation developed in collaboration with the European Association of Cardio-Thoracic Surgery (EACTS). Eur Heart J. 2021;42:373–498.
2 – Farmakologie (Jan Švihovec et al., Grada)