Vazopresory jsou látky indikované v případech nutnosti udržení krevního tlaku k zajištění perfuze vitálních orgánů. Je obecně známo, že by neměly být podávány skrze periferní žilní katétr (PŽK) pro své riziko extravazace, flebitidy a periferních nekróz. Proto, je-li možno, je rutinně zaváděn centrální žilní katétr (CŽK).1,2 V roce 2021 zveřejněná metaanalýza mapuje incidenci nežádoucích události ve spojitosti s podání vazopresorů skrze PŽK. Pojďme se na ní podívat.
Zmíněná metaanalýza je koncipována formou aktivního vyhledávání studií zaměřujících se na podávání vazopresorů via PŽK, kdy byly do studie zavzaty velké registry klinických studií – např. Cochrane Database, MEDLINE, EMBASE, a další. Studie musely splňovat následující kritéria, a to – být kohortové, kvaziexperimentální či randomizované a prováděny na lidech jakéhokoliv věku. Celkem jich tak bylo zařazeno 23.
Ve 23 studiích bylo celkem zahrnuto 16,055 dospělých a 388 pediatrických pacientů.
Výsledné incidence nežádoucích reakcí ve smyslu nekróz a podobně (PŽK NÚ) u dospělých a dětských pacientů vyšly velmi zajímavě. Očekávaná incidence PŽK NÚ ve skupině dospělých je pouhých 1,8% (95% CI 0.1–4.8%, I2 = 93.7%) a u pediatrických pacientů 3,3% (95% CI 0.0–10.1%, I2 = 82.4%). Navíc většina NÚ PŽK byla pouze transientních a mírných.
Zároveň autoři mysleli i na subanalýzu k vyloučení možných bias – např. druh podaného vasopresoru, místo zavedení PŽK, lokace nemocnice, atp. Nebyly ovšem detekovány žádné statisticky signifikantní faktory, které by zde mohly ovlivnit celkovou incidenci PŽK NÚ.
Incidence nežádoucích událostí při podávání vazopresorů skrze periferní žilní katétr je nízká. Těžko hodnotit, zda výsledky studie jsou na přepsání doporučených postupů a informací v učebnicích dost silné. Každopádně lze je hodnotit jako velmi zajímavé a dost pravděpodobně být v klidu, když pacient musí z nějakého důvodu dostat vazopresor skrze PŽK, typicky v přednemocniční neodkladné péči. Autoři studie celou problematiku uzavírají tak, že současná data napovídají pro bezpečnost podání vazopresorů skrze PŽK při zajištění pečlivé monitorace pacienta.
Zdroje