Nadpis zní šíleně a v českých podmínkách by podobný postup i velmi pravděpodobně za šílený pokládán byl. Ne ale v USA, kde hraje obrovskou roli dostupnost neurochirurgů a dojezdové časy do specializovaných center – ty se v krajních případech mohou protáhnout až na několik hodin. Pojďme se podívat na možnost použití intraoseální jehly k dekompresi epidurálního hematomu.
Epidurální krvácení (hematom) je závažným stavem, vyskytujícím se u těžkých kraniotraumat. Dochází k traumatické ruptuře arteria meningea media, krvácení a akumulaci krve v nově vzniklém epidurálním prostoru – mezi lebeční kostí a durou mater. Narůstající hematom zvyšuje intrakraniální tlak, dochází k posunu středočárových struktur a v krajním případě vede až ke kraniokaudální deterioraci a smrti. Statisticky epidurální krvácení zaujímají asi 10% ze všech TBI a mortalita se pohybuje mezi 7% – 30%.1
V současné době je v případě rapidně se horšícího stavu u pacienta s epidurálním krvácením indikována urgentní dekompresivní kraniotomie v podobě tzv. burr holes. A to zejména při průkazu midline shiftu na CT, GCS < 8 a horšící se poruchou vědomí s anizokorií (temporální herniace).2
Proč tedy intraoseální jehla pro tuto intervenci? Běžně používané nástroje, jako je kraniální ruční vrtačka, nejsou na oddělení urgentního příjmu dostupné. Možnost IO vstupu je ale dostupná prakticky všude.
K samotnému výkonu musí pacient být v celkové anestézii s definitivně zajištěnými dýchacími cestami, výkon samotný by měl být schválen neurochirurgem (alespoň na telefonu), který může lékaře na urgentním příjmu navádět. Je nutné skrze CT lokalizovat místo hematomu a změřit tloušťku lebky v místě krvácení. Je nutné si uvědomit, že pokud je nad lebkou extrakraniální hematom, tak i ten je nutné do celkové tloušťky započíst! Na základě spočítané tloušťky volíme délku IO jehly. Dle dostupných dat většinou stačí 25 mm IO jehla.3
Následně je nutné místo oholit, vydesinfikovat a sterilní fixou označit lokalizaci kraniotomie – ta by měla být uprostřed epidurálního krvácení dle CT verifikace. Do oblasti je poté podána infiltrační anestézie v kombinaci s adrenalinem – trimekain + adrenalin v našich podmínkách. V označeném místě je provedena asi 5 cm incize v kraniokaudálním směru až k periostu. Zde je nutné upozornit na nutnost kraniokaudálního směru, aby nedošlo k protnutí arteria temporalis superficialis.
Po odhalení periostu přichází na řadu zavedení intraoseální jehly se standardní metodou zavedení – je ale důležité hlavu při vrtání dobře fixovat.
Po úspěšném zavedení IO jehly stačí jehlu zafixovat lepením, napojit IO hadičku a použít ideálně 50 ml stříkačku. Nyní je možné aspirovat krev z epidurálního prostoru, a tak snížit ICP. Pacient samozřejmě i nadále vyžaduje definitivní neurochirurgické řešení, tímto postupem ale lékař urgentního příjmu může dočasně zabránit kraniokaudální deterioraci a event. smrti.
Metoda se zdá být poměrně jednoduchá, ale přináší samozřejmě i svá rizika. Podle dostupných dat existuje riziko intraparenchymového poškození, infekčních komplikací a dislokace IO jehly. Jejich incidence je ale neznámá, neboť se nejedná o standardní metodu, která by byla rutinně využívána.4
Závěrem musím konstatovat, že se zde bavíme o off-label postupu, který není dosud nikterak verifikován. Ojedinělá data, kdy některá zde cituji, samozřejmě dosud nestačí na jakékoliv bezpečné doporučení odbornými společnostmi.
Mělo by se jednat o ultimum refugium možnost, kdy není neurochirurg akutně dostupný, pacient tzv. “herniuje“ a na lékaři urgentního příjmu leží rozhodnutí o bezprostřední záchraně života. V podmínkách České republiky je to snad nereálné, ale nic není s nulovou pravděpodobností. Naštěstí při indikaci tohoto výkonu by český lékař byl zřejmě chráněn institutem krajní nouze, což je okolnost vylučující trestní odpovědnost.
Osobně se velmi těším na další data, která se v budoucnu objeví. Metoda se nyní testuje i v Austrálii, tak uvidíme, co zjistí.5
Zdroje
5 – https://resus.com.au/intraosseous-needle-craniotomy/
Základní informace a fotografie jsou z této recentní studie: Wu JC, Cao K, Mayfield J, Ganti L. Emergency Decompressive Craniostomy „Burr Hole“ Using an Intraosseous Vascular Access System in a Resource-Limited Setting: A Technical Report on a Cadaver. Cureus. 2022 Apr 23;14(4):e24420. doi: 10.7759/cureus.24420. PMID: 35619862; PMCID: PMC9126472.