Skip to content
Akutní Medicína

Akutní Medicína

Zajímavé informace ze světa akutní medicíny.

Menu
  • Hlavní stránka
  • Články
    • Klinické postupy
    • Klinické případy
    • Farmakologie
    • Patofyziologie
    • Studie
    • Ostatní
  • Odkazy a literatura
  • Kontakt
Menu

Management emergentního hypertenzního stavu

Posted on 17. 4. 202320. 4. 2023 by admin

Emergentní hypertenzní stav je definován Českou společností pro hypertenzi jako akutní, život ohrožující stav podmíněný náhlým vzestupem krevního tlaku. Dochází při něm k poškození a následné manifestaci poškození end-perfúzních orgánů. TK bývá nad 180/110 mmHg, sTK často přesahuje i hodnoty 200-220 mmHg. Dle posledních poznatků nejde ani tolik o samotnou výši krevního tlaku, jako právě o poškození orgánů a následné manifestaci. Mezi nejvíce ohrožené orgány patří CNS, kardiovaskulární systém, cévní oční pozadí (zejm. oblast papilly nervi optici) a ledviny. V posledních letech byl opuštěn termín “krize“, nyní se má klinický obraz popisovat spíše jako stav.

V literatuře se můžeme také setkat s jednotkou urgentního hypertenzního stavu, který se liší v tom, že nedochází k akutnímu poškození cílových orgánů. Typicky ho lze pozorovat u nekontrolované hypertenze vyšších stupňů, non-compliance, atd.

Etiologicky je spektrum velmi široké – mezi nejčastější příčinu patří dekompenzace chronické hypertenze, perioperační etiologie či afekce CNS (SAK, akutní iCMP, ..). Nelze opomenout ani další příčiny, označované jako sekundární, a to zejména feochromocytom, pre/eklampsii, karcinoidový syndrom, intoxikaci sympatomimetiky a mnoho dalšího.

Mezi typické klinické příznaky patří akutní hypertenzní encefalopatie (zmatenost, cefalea, zvracení, poruchy visu, v krajním případě i kvantitativní poruchy vědomí), bolest na hrudi, epistaxe, dušnost, akutní levostranné srdeční selhání s plicním edémem (tzv. flush bleskový edém), akutní infarkt myokardu, ale i akutní disekce aorty. Poslední dvě jednotky jsou následkem floridního nárůstu krevního tlaku a mohou být paradoxně i první manifestací. V případě AIM se jedná velmi pravděpodobně o infarkt myokardu II. typu.

Při diagnostice v přednemocniční neodkladné péči je zlatým standardem monitorace TK (vždy na obou HKK s důrazem na tlakovou diferenciaci) a 12 svodové EKG (známky levostranného přetížení, extrémní deviace osy horizontálně, přechod, přesun přechodové zóny, aj.). V posledních letech samozřejmě i screeningové ultrasonografické vyšetření (B profil na plicích, dilatace LK). Na urgentním příjmu je nutné pátrat po poškození cílových orgánů, a to zejména základními odběry vč. NT-proBNP, enzymy poškození myokardu, D-dimery (PE, bývají pozitivní i u disekce aorty), vyšetřením moči chemicky a na sediment (proteinurie). Dle klinického stavu je vhodné indikovat základní RTG S+P hrudníku, které ukáže městnání v malém oběhu, event. kardiomegalii u chronických dekompenzovaných hypertoniků. Pokud byste pomýšleli na možnost vyloučení PE skrze RTG, tak vězte, že Westermarkovo znamení na RTG hrudníku popisované u plicní embolie je extrémně nespolehlivé a je popisováno jen v 10% případů.1 Mezi další základní vyšetření patří CT mozku, event. i CTA (zejména u pacientů s neurologickou symptomatologií), CTA plicnice při suspekci na plicní embolii, nelze ani opomenout vyšetření očního pozadí.

TK je nutné snižovat postupně, v prvních hodinách 20-30% vstupní hodnoty. I toto pravidlo má ovšem své výjimky (viz. dále). Rapidní pokles krevního tlaku může u pacientů s generalizovanou aterosklerózou snížit perfúzi orgánů.

Nitráty se jeví jako lék první volby, lze je vhodně kombinovat s ostatními léky, nástup účinku je velmi rychlý a po zastavení podávání mizí do 10 minut. Doporučuje se podat IV izosorbid dinitrát v dávce asi 0,5-10 mg/hod dle klinické odpovědi pacienta, zajímavý je jeho kombinovaný venoarteriální dilatační účinek. Sublinguální podávání nitrátů není v akutní fázi vhodné, neboť může dojít k významnému propadu krevního tlaku. Nejsou doporučovány při managementu hypertenze při cévních mozkových příhodách.

Mezi další možný lék volby patří urapidil blokující alfa1-postsynaptické receptory. Vede ke snížení preload i afterloadu, nedochází po jeho podání k aktivaci renin-angiotenzinové osy. Léčba je započata bolusem 25 mg IV a následně podána kontinuální infuze rychlostí 2-15 mg/hod. Nástup je velmi rychlý, účinek přetrvává asi 20-30 minut.

K určité renesanci dochází u klonidinu, který funguje jako alfa2-adrenergní agonista. Vyvolává významnou a dlouhotrvající vazodilataci. Doporučeno je podat velmi pomalý bolus 150 mikrogramů, pro pomalejší peak nástupu účinku lze podat i intramuskulárně.

Mezi perorálně podávané ACE inhibitory, často v přednemocniční péči, patří kaptopril. Podává se k rozkousání dávka 25-50 mg. Nástup účinku je do asi 30 minut (sám o sobě je účinným metabolitem), efekt není ovšem dlouhodobý a spíše se hodí do prostředí např. ambulance všeobecného praktického lékaře.

Furosemid jako kličkové diuretikum je často přidáván k léčbě hypertenzních stavů. Jeho účinek na TK je sám o sobě malý (navíc u emergentní hypertenze je natriuréza sama o sobě zvýšena akcelerací tvorby ANP a BNP), ale své významné místo má u akutního levostranného srdečního selhání.

Betablokátory jsou indikovány v případech hypertenze a výrazné tachykardie. Lze je dobře kombinovat s intravenózními nitráty. Jako skvělý zástupce se zde jeví ultrakrátký esmolol, ale častěji se setkáme spíše s metoprololem. I ten je možné použít, a to v dávkách 1-5 mg/hod.

Vždy je ovšem nutné konkrétní antihypertenzivum vybírat vzhledem k aktuální klinické situaci a stavu, který k hypertenzní špičce vedl nebo ji provází.

Léčba hypertenze u suspektní a potvrzené iCMP je velmi specifická. Při prudkém poklesu TK je riziko snížení průtoku krve kolaterálami okolo ischemického ložiska, a tak progresi ischemie do penumbry. Navíc zvýšení TK je zde následkem, nikoliv příčinou! Problematika je tak specifická, že ji doporučujeme nastudovat např.: ZDE. Na stejný zdroj odkazujeme i pro případy hemoragických CMP.

U hypertenzní encefalopatie je lék první volby nitrát. Co se týče urapidilu, zde není zcela vhodný. Může zejména u hypertenzní encefalopatie vykazovat sedativní působení (snižuje vliv sympatiku na budivou ascendentní retikulární formaci). Vždy vyloučit organickou příčinu symptomů!

U akutního levostranného srdečního selhání s plicním edémem – flush edém, je lékem první volby nitrát spolu s furosemidem. Tato kombinace je výhodná pro svůj akcelerovaný účinek na snížení preloadu a afterloadu. Nelze zde ovšem opomenout použití neinvazivní ventilace za použití CPAP, kdy nastavené hodnoty PEEP výrazně snižují preload a afterload, a tak přímo zasahují do celého circulus vitiosus!2 Cílové hodnoty TK jsou zde výrazně nižší a lze TK rapidně snižovat do výrazného ústupu symptomů.

Hypertenze provázející akutní koronární syndromy je s výhodou řešena za pomocí betablokátorů a zejména dostatečné analgézie. Algická složka výrazně stimuluje sympatikus, a tedy i zvyšování TK. Neopomenout proto dostatečnou analgézii silnými opioidy – vyjma morfinu – který u AKS není doporučován pro svůj negativní vliv na absorbci ADP inhibitorů podávaných před/po PCI.3

U akutní disekce aorty je nutné přistupovat multifaktoriálně a razantně. Na místě je neprodlené podání betablokátorů snižujících pulzový tlak a shearing stres aorty. Je nutné taktéž podat dostatečnou analgézii silnými opioidy ke zmírnění sympatické odpovědi organismu na bolest (a tedy opět možné zvyšování TK a TF). Hypertenze bývá často silně fixována, a proto je vhodné betablokátory zkombinovat s nitráty. Cílový krevní tlak je sTK pod 120 mmHg během 20-30 minut! TF je doporučována pod 60/min. Z farmakologického a patofyziologického hlediska je zajímavá úvaha nastíněna některými autory, kteří tvrdí, že prvním postupem by mělo být podání analgetika a poté následně betablokátoru. Poměrně logická úvaha stojí na principu, že při velmi bolestivém stavu, jako je akutní disekce aorty, dochází k významnému uvolňování katecholaminů, ty se následně vážou na adrenergní receptory (zvyšují tak TF a TK). Pokud bychom podali jako první betablokátor, jeho afinita k adrenergním receptorům může být z tohoto důvodu snížena (a tedy i účinnost), neboť velké množství katecholaminů bude již navázáno. Jako prevenci tedy doporučují prvotně podat analgetikum (snížení bolesti vede ke snížení uvolňování katecholaminů) a poté betablokátor.4

U feochromocytomu je doporučováno terapii zahájit nitráty, při refrakterním stavu poté kombinací urapidilu a betablokátorů.

Při intoxikaci sympatomimetiky, amfetaminy nebo kokainem je výhodné zahájit terapii pro excesivní vyplavení katecholaminů betablokátory. Často je nutná i sedace benzodiazepiny.

U preeklampsie/eklampsie je nutné terapii zahájit již při TK nad 170/110 mmHg. Lékem první volby je betablokátor labetalol IV s počátečním bolusem 10-20 mg IV, v druhé volbě lze podat urapidil. Je též plně indikováno podání 4 g MgSO4 IV bolusem pro svůj antikonvulzivní účinek, MgSO4 navíc poměrně významně snižuje TK.5

Po zaléčení akutní fáze je nutné zjistit, co k hypertenznímu stavu vedlo a samotnou primární příčinu řešit. U mladých osob je zejména nutné myslet na sekundární příčiny hypertenze. To ovšem již přesahuje záměr tohoto článku.


Zdroje

1 – Results of the prospective investigation of pulmonary embolism diagnosis (PIOPED)

2 – State of the evidence: mechanical ventilation with PEEP in patients with cardiogenic shock and pulmonary edema

3 – Doporučené postupy ESC pro léčbu akutního infarktu myokardu u pacientů s elevacemi úseku ST, 2017: souhrn dokumentu vypracovaný Českou kardiologickou společností

4 – EM Clerkship

5 – Management hypertenzních onemocnění v těhotenství, doporučené postupy ČGPS ČLS JEP

Hypertenzní krize, emergentní a urgentní hypertenzní stavy – současný stav poznání a doporučení pro péči o tyto stavy

Urgentní medicína v klinické praxi lékaře (J. Šeblová, Jiří Knor et al., Grada)

Kategorie článků

  • Farmakologie
  • Klinické postupy
  • Klinické případy
  • Ostatní
  • Patofyziologie
  • Studie
                     Podporujeme ☝︎
RSS Odběr
Snažím se přinášet zajímavé informace ze světa akutní a urgentní medicíny, nové studie, EBM postupy. Rád bych kladl v článcích velký důraz na farmakologii a patofyziologii - neboť jak říkali profesoři na medicíně - bez toho se neobejdeme.
Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons. Neužívejte komerčně. 4.0 Mezinárodní License.
I přes maximální snahu zajistit přesnost a spolehlivost informací na této webové stránce poskytovatel nepřijímá žádnou odpovědnost za přesnost, obsah, úplnost, legálnost nebo spolehlivost informací obsažených na této webové stránce.
©2025 Akutní Medicína