Závažnost tkáňové hypoxie je zcela rutinně stanovována pomocí měření hodnot sérového laktátu. Nárůst hodnot laktatémie může být vyvolán mnoha faktory, a tak je laktátová acidóza intenzivisty rozdělována na typ A a typ B.
Typ A laktátové acidózy je tím typem, kterému se studie věnovala, neboť vzniká v terénu tkáňové hypoperfuze a následné hypoxie (až anoxie). Typ B je poněkud složitější, neboť je přítomna laktátová acidóza, ale hodnoty oxémie jsou v normě. Typ B lze tak očekávat při snížené clearance laktátu (jaterní selhání), deficitu thiaminu, intoxikace metforminem, malignit (Warburgův efekt) a několika dalších příčin. Znovu pro připomenutí – zde se budeme bavit o laktátové acidóze typu A.
Data vycházejí s post-hoc analýzy všem dobře známe studie prof. Jana Bělohlávka – Prague OHCA. Autoři studie, vydané v časopise Resuscitation v srpnu 2023, analyzovali hladiny sérového laktátu ve dvou skupinách. Tou první byli pacienti s refrakterní OHCA, kteří byli přivezeni do ECMO centra v rámci ECPR protokolu. Druhou skupinu tvořili pacienti, u kterých byl ROSC dosažen v přednemocniční neodkladné péči. Vznikly tak dvě skupiny – skupina ECPR a skupina ROSC.
U obou skupin byl sérový laktát změřen při příjmu a následně každé 4 hodiny během prvních 24 hodin hospitalizace. Poté tyto hodnoty byly porovnány s vlivem na celkové cerebral performance score (CPC), což je nejlepší neurologický outcome v prvních 180 dnech po náhlé zástavě oběhu.
Ve skupině ECPR bylo analyzováno celkem 92 pacientů, ve 26% případů byl dosažen dobrý neurologický outcome. Ve skupině ROSC pak 82 pacientů, kde dobrý neurologický outcome byl dosažen v 59% případů. Dle autorů mohly být hladiny laktatémie použity k odhadu možného neurologického outcome ve skupině ECPR, ovšem ve skupině ROSC ne.
Co je ale zajímavé – hladina příjmového sérového laktátu > 14 mmol/L ve skupině ECPR predikovala špatný neurologický outcome (specificita 87.5%, senzitivita 54.4%), ve skupině ROSC pak hodnota byla > 10.8 mmol/L (specificita 83%, senzitivita 41.2%).
Dle autorů tak izolované měření laktatémie není spolehlivým prediktivním faktorem neurologického outcome. V případě refrakterní OHCA hodnoty sérového laktátu korelují s neurologickým outcomem u pacientů v ECPR protokolu, ale ne u pacientů s dosaženým ROSC v přednemocniční fázi.
Zdroje
Odkaz na studii zde: https://www.resuscitationjournal.com/article/S0300-9572(23)00249-6/fulltext#%20