V květnovém vydání časopisu Shock byla zveřejněna studie The Hyvits Trial, která se zaměřuje na použití kombinované terapie thiaminem, hydrokortizonem a vitaminem C u septického šoku. Jak tato triple terapie ovlivnila mortalitu, SOFA skóre a nutnost vasopresorické podpory pacientů?
Sepse a septický šok zůstávají jednou z nejčastějších příčin úmrtí a je odhadováno, že až 20% úmrtí je způsobeno právě onou imunitní dysregulací na infekční podnět.1 V poslední metaanalýze 71 studií bylo prokázáno, že mortalita septického šoku se pohybuje v rozmezí 30 – 40%2. Navzdory rapidnímu vývoji medicíny se jasně ukazuje, že do patofyziologického mechanismu sepse neumíme tak dobře zasahovat a často může naše snaha vést k horším výsledkům.
Nízké hladiny kyseliny askorbové (vit. C) jsou asociovány s vyšší potřebou vasopresorické podpory, vyššímu SOFA skóre, zvýšenému riziku multiorgánového selhání a v neposlední řadě s nižší potřebou tekutinových výzev3,4.
Také snížené hladiny thiaminu (vit. B1) se přisuzují vlivu na vyšší hladinu laktátu při septickém šoku a thiaminová deficience je spojena s vyšší mortalitou septického šoku5. Hydrokortizon je standardním terapeutickým doplňkem při non-responsibilitě na katecholaminovou podporu – jeho efekt je vysvětlován upregulací adrenergních receptorů a zvýšením citlivosti ke katecholaminům.
Jedná se o multicentrickou randomizovanou studii, kde byli porovnány dvě skupiny pacientů. Ta první dostala standardní terapii + B1 + vit. C + hydrokortizon a ta druhá standardní terapii septického šoku. Cílem bylo sledovat 60 denní mortalitu pacientů se rozvinutým septickým šokem. Pacienti byli starší 18 let a museli splňovat kritéria septického šoku na základě Třetí univerzální definice sepse a septického šoku. Pacienti se závažnými komorbiditami (KVO, gravidita, hematologická onemocnění, ..) nebyli do studie zařazeni. Celkem se jednalo o 106 pacientů, 53 v každé skupině.
Skupině s rozšířenou studijní terapií byl podáván IV vit. C v dávce 1,5 gramu á 6 hodin po dobu 4 dní nebo do propuštění z JIP/ARO, IV hydrokortizon 50 mg á 6 hodin po dobu 7 dní/propuštění a IV thiamin v dávce 200 mg á 12 hodin po dobu 4 dní/propuštění.
Studie byla předčasně ukončena pro nedostatek finančních prostředků. Průměrné SOFA bylo 10. Primární výsledky v obou skupinách vyšly bez signifikantního rozdílu – 28,3% 60 denní mortalita ve studijní skupině vs 35,8% ve skupině kontrolní (P = 0,41). Nutnost vasopresorické podpory taktéž neukázala žádný benefit – triple terapie 50 hodin vs kontrolní skupina 58 hodin (P = 0,44). Žádné bezpečností nežádoucí události na terapii se nevyskytly.
Výsledky jasně ukazují, že, ač se jedná o malý vzorek pacientů, zmíněná triple terapie nevede ke snížení mortality v 60. dni a nemá ani vliv na nutnost vasopresorické podpory nebo na celkové SOFA skóre. Jasně to ukazuje, bohužel, roky známý trend, a to, že do sepse neumíme zatím moc zasahovat.
Zdroje